CR11 - UN-COM 2024

Přejít na obsah
Mlátička CR11 je zcela nový produkt. Posouvá odkaz řady CR, k níž patří i světový rekordman CR10.90, na další úroveň produktivity.

Model CR11 byl přepracován tak, aby poskytoval vyšší produktivitu s minimálními ztrátami zrna, lépe nakládal s posklizňovými zbytky a disponoval vysokou mírou automatizace. Cílem těchto funkcí je snížit celkové náklady na sklizeň obilí.

V rámci vývoje v oblasti velkokapacitní sklizně představila značka New Holland Agriculture na veletrhu Agritechnica 2023 nový model CR11. Nová mlátička využívá špičkové technologie, jež pomohou snížit celkové náklady na sklizeň pro velké pěstitele obilovin a zvýší jejich ziskovost. Nový model CR11 navazuje na úspěch současné vlajkové řady kombajnů New Holland, na jejímž vrcholu stojí model CR10.90, který již téměř deset let, od 15. srpna 2014, drží světový rekord v množství sklizené pšenice za osm hodin - 797,656 tuny.

Blíží se 50. výročí technologie výmlatu New Holland Twin Rotor™ (v roce 2025). Nový model CR11 již dnes koncepci Twin Rotor vzdává hold. Twin Rotor způsobil revoluci ve způsobu sklizně a nyní je jasnou součástí DNA značky New Holland. Právě díky technologii Twin Rotor může nová CR stále nabízet nejvyšší produktivitu s nejnižším množstvím zlomků zrna na trhu. Nové CR11 současně reaguje na potřeby zákazníků. Vývojáři New Holland si uvědomují, jak mohou vysoké výnosy plodin společně s nepředvídatelným počasí ovlivnit úrodu v jedné sezóně i v té následující. Proto se snažili navrhnout stroj, který zajistí maximální produktivitu a rychle sklidí pole. To pomůže zajistit ochranu kvality zrna i připravit ideální podmínky pro založení porostu na následující rok dobře a včas.

Vyšší produktivita, téměř nulové ztráty, lepší a efektivnější nakládání s posklizňovými zbytky a výrazné zkrácení prostojů. To jsou čtyři pilíře, na kterých byl model CR11 projektován. Obecným vyšším cílem je snížit celkové náklady na sklizeň a zlepšit tak ziskovost zemědělců.

Díky motoru C16 o výkonu 775 k, rotorům o průměru 2x24 palců, zásobníku na zrno o objemu 20 000 litrů a rychlosti vykládání 210 l/s se u modelu CR11 výrazně zvyšuje
produktivita na dosud nevídanou úroveň.

Inženýři značky New Holland pracovali na cíli vytvořit sklízecí stroj s nulovými ztrátami a vyvinuli dvojitou sítovou skříň. Nová sítová skříň Twin Clean je totiž vybavena dvěma čisticími systémy za sebou, se 2 horními síty, 2 spodními síty, 2 šneky na čištění zrna a 2 sadami tlakových senzorů pro měření zatížení sítové skříně. Jako první v oboru je nový systém Twin Clean plně automatizovaný, což zaručuje rovnoměrné rozložení zatížení sítové skříně pro dosažení maximální kapacity při ztrátách blízkých nule. Zcela nový systém nakládání s posklizňovými zbytky přichází s novým systémem drcení a rozmetání plev, který je navržen tak, aby zajistil nejlepší kvalitu řezanky a rovnoměrného rozmetání zbytků na šířku lišty až 60 stop. Oceněný radarový systém Intellispread, oceněný stříbrnou medailí za inovaci na veletrhu Agritechnica 2022, automatizuje řízení rozmetání a zajišťuje plné a rovnoměrné rozhození zbytků za kombajnem bez ohledu na vlivy větru, typ plodiny nebo vlhkostní podmínky.

Pro zkrácení prostojů
byl navržen nový, automatizovaný postup na odblokování stroje po zahlcení. Přestože je nový kombajn CR11 připraven na maximální výkon, značka New Holland si uvědomuje, že není možné zcela eliminovat riziko ucpání / zahlcení stroje. V nepravděpodobném případě ucpání kombajnu aktivuje obsluha automatický postup a mlátička se sama během několika minut, nikoli hodin vyčistí - aniž by obsluha musela opustit kabinu nebo vyvinout jakoukoli fyzickou námahu. Protože se výrazně zkracují prostoje způsobené takovým scénářem, automatické „vyčištění“ povzbuzuje obsluhu k využití plné kapacity potenciálu kombajnu bez obav z jeho ucpání. Kromě toho tato funkce zvyšuje bezpečnost při odstraňování zablokování, protože během procesu automatického vyčištění žádná osoba neopouští kabinu. Prevenci prostojů dále napomáhá přepracované jednoduché hnací ústrojí kombajnu s až o 25 % menším počtem komponent pohonu a s eliminací všech řetězových převodů. V modelu CR11 bude také namontován nový displej Intelliview 12 a naváděcí systém IntelliSteer™ spolu s dalšími základními funkcemi pro přesné zemědělství, jako je telematika a sdílení monitoru na dálku.

Kromě toho je na mlátičce instalovaný systém NutriSense™ se senzorem NIR. Ten snímkuje plodinu v pásmu blízkém infračervenému světlu a pomocí statistické analýzy obrazu určuje množství živiny, jako je obsah bílkovin, škrobu a oleje, a také úroveň vlhkosti. Současně z dat lze vytvářet mapy živin pro další agronomické analýzy.

Některé vlastnosti nového kombajnu budou patrné z vystaveného stroje na veletrhu Agritechnica. Kombajn CR11 zdobí zcela nový design, který kombinuje prvotřídní estetiku s funkčností. Několikanásobné vylepšení kabiny přináší další výhody v oblasti komfortu a ovládání. K vidění je také nová 15m (50ft) pásová lišta vyráběná společností MacDon pro New Holland, která přispívá k celkovému zvýšení produktivity a efektivity na poli.

New Holland reaguje na trendy ve snižování utužení půdy v kombinaci s předpisy o přepravní šířce. Nabízí tak u modelu CR11 řadu širších pásů a větších pneumatik. Stroj na veletrhu Agritechnica je vybaven pneumatikami od společnosti Michelin - Michelin Cerexbib 2 - rozměr 900/65R46 o průměru 2,32 m. Jde o společný vývoj značek New Holland a Michelin. Je to poprvé, kdy je tato další úroveň rozměru pneumatik představena na kombajnu jakéhokoli typu. Delší stopa pneumatiky a vylepšená trakce zajišťují nejmenší utužení půdy, které nemá při sklizni obdoby.

Úzká spolupráce týmů průmyslového designu a inženýrství spolu s produktovými specialisty a marketingem značky přinesla design zaměřený na potřeby zákazníků, jehož forma skutečně následuje funkci. Výsledkem je ikonický, svěží design, který je stylový a zároveň nadčasový. Plynulost sklizně je na vnějších panelech stroje podtržena dynamickým modrým prvkem, který prochází napříč karoserií.

Návrat na obsah